Our websites:

Our social media sites - YouTube, Twitter and Facebook

YouTube X Facebook Instagram
49

Programme

8:50 - 8:55am

Welcome session

9:00 - 9:40am

Room 1:
Taking a whole school approach to AAC & learning with Grid


Presenter(s): Graeme Innes & Kerry Vacara, Smartbox

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Inspiration 11 is here!


Presenter(s): Reeza Awoodun, CEO TechEdology

Suitable for: Primary & Secondary, Special Schools, ASN bases

Room 3:
Providing Opportunities for Students with Complex Access Needs to Extend Their Learning Towards Conventional curricula


Presenter(s): Marion Stanton, CandLE

Suitable for: Primary & Secondary, Special Schools, ASN bases

9:50 - 10:30am

Room 1:
Boardmaker 7 & TD Snap - Using Symbol based resources to support communication, behaviour and participation in the classroom


Presenter(s): Alice Langley, Tobii Dynavox

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Supporting Writing with Clicker


Presenter(s): Sophie Stevenson, Crick

Suitable for: Primary

Room 3:
AAC Groups - Benefits from peer interaction


Presenter(s): Claire McMillan, Cerebral Palsy Scotland

Suitable for: Primary & Secondary, Special Schools, ASN bases

10:40 - 11:20am

Room 1:
Learning with LAMP


Presenter(s): Jenny Lawrence, Liberator

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Unlimited Resources, digital Interventions - ASN and IDL


Presenter(s): Luke Butcher, IDLS Group

Suitable for: Primary, Secondary, FE & HE

Room 3:
SimplyWorks - The world's only fully integrated range of WIRELESS Assistive Technology solutions


Presenter(s): Bob Sagoo, Pretorian

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

11:30 - 12:10pm

Room 1:
Bookbug and Beyond: Developing the use of universal AAC in the classroom


Presenter(s): Joanna Courtney Specialist Speech and Language Therapist, CALL Scotland

Suitable for: Primary, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Assistive Technology and Digital Exams


Presenter(s): Paul Nisbet, CALL Scotland

Suitable for: Secondary, FE & HE

Room 3:
Accessible learning using inbuilt windows tools to benefit all learners


Presenter(s): Sarah Clark, Queen Anne High School, Dunfermline

Suitable for: Secondary, FE & HE

12:20 - 1:00pm

Room 1:
Creating a Digital Environment for Learners with ASN


Presenter(s): Elle Smith, St Johns RC High School , Dundee

Suitable for: Primary & Secondary

Room 2:
Scanning Pens and the impact


Presenter(s): Katie Mayers, Scanning Pens

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 3:
Communication-Rich Responsive Environments for People with Complex Needs


Presenter(s): Lee Blemings, Sensory Guru

Suitable for: Primary & Secondary, Special Schools, ASN bases

1:00 - 1:30pm

Lunch

1:30 - 2:10pm

Room 1:
A Beginner's Guide to Using the Core Kit to Support Communication and Learning


Presenter(s): Kirsten McShane, Langlands Primary School

Suitable for: Primary, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Addressing challenges to improve literacy and reading skills


Presenter(s): Ceri Jones, Giglets Education

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 3:
Sensory Readable reading assistant - a fresh text to speech alternative to support students, workplace and in examinations


Presenter(s): Dave Stevens, Sensory App House

Suitable for: Primary, Secondary, FE & HE

2:20 - 3:00pm

Room 1:
Support Learner accessibility with iPads & Digital Technology


Presenter(s): Linsey Miller, Sacred Heart Primary School

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

Room 2:
Empowering Inclusive Learning: Texthelp Tools in Education


Presenter(s): Danielle (Texthelp) and Carla (GEG Scotland)

Suitable for: Primary, Secondary, FE & HE

Room 3:
Eye gaze access - from gaming to studying


Presenter(s): Kirsty McNaught, Technology Consultant, K. McNaught Consulting Ltd

Suitable for: Primary & Secondary, FE & HE, Special Schools, ASN bases

3:00 - 3:10pm

Raffle Prize draw / Closing conference comments